Rozhovor s fyzioterapeutem: Proč děti mladší 15 let trpí špatným držením těla, bolestmi zad a skoliózou?

1.8.2024

Český Těšín, 1. srpna 2024: Fyzioterapeut Mgr. Alfréd Heckel z Nemocnice AGEL Český Těšín se s námi podělil o své zkušenosti týkající se problematiky špatného držení těla, bolestí zad a skoliózy u dětí mladších 15 let. Kromě toho zdůraznil, proč je zdravý pohyb nezbytnou součástí života dětí a jak negativně působí na dětskou páteř dlouhodobé sezení ve školních lavicích a čas strávený na mobilu. Fyzioterapeut také upozornil na důležitost tělesné výchovy ve škole a pohybových aktivit dětí v průběhu dne.

Proč jsou špatné držení těla, bolesti zad a skoliózy stále častějším problémem u dětí mladších 15 let?

Děti jsou dnes vystaveny řadě faktorů, které negativně ovlivňují jejich postoj a zdraví páteře. Jedním z hlavních důvodů je dlouhodobé sezení, ať už ve škole, doma při psaní úkolů nebo při hraní na mobilních zařízeních. Tento nedostatek pohybu vede k oslabení svalů, které jsou nezbytné pro správné držení těla. Navíc, nesprávné sezení může deformovat páteř a vést ke skolióze, což znamená zakřivení páteře do stran.

Jak může zdravý pohyb pomoci dětem vyhnout se těmto problémům?

Zdravý pohyb je klíčový pro správný vývoj svalů a kostí. Fyzická aktivita posiluje svaly, zlepšuje koordinaci a flexibilitu a podporuje správné držení těla. Pravidelný pohyb také pomáhá předcházet obezitě, která je dalším rizikovým faktorem pro problémy s páteří. Doporučuji rodičům, aby své děti motivovali k pravidelnému cvičení a vedli je ke sportovním aktivitám.

Jak konkrétně škodí dětem dlouhodobé sezení ve školních lavicích a čas strávený na mobilu?

Dlouhodobé sezení ve školních lavicích bez dostatečných přestávek na protažení a pohyb vede k jednostrannému zatížení páteře a svalů. To může způsobit nesprávné držení těla a bolesti zad. Čas strávený na mobilu nebo tabletu je dalším problémem, protože děti často sedí ve špatné pozici se skloněnou hlavou, což nadměrně zatěžuje krční páteř a horní část zad.

Proč je tělesná výchova ve škole a pravidelný pohyb u dětí tak důležitý?

Tělesná výchova ve škole a sportovní aktivity jsou nezbytné pro zajištění pravidelného pohybu dětí. Pomáhají rozvíjet fyzickou zdatnost, zlepšují držení těla a podporují zdravý růst a vývoj. Kromě toho, sportovní aktivity učí děti týmové spolupráci, disciplíně a vytrvalosti. Je důležité, aby děti měly pozitivní zkušenosti se sportem a tělesnou výchovou, aby si vytvořily návyky, které jim vydrží po celý život.

Může podle vás nedostatek pohybu za nárůst obezity u dětí v České republice?

Podle posledních statistik je v České republice obézních přibližně 15 % dětí ve věku do 15 let. Tento alarmující údaj ukazuje na potřebu zvýšit povědomí o důležitosti zdravého životního stylu a pravidelného pohybu. Obezita v dětském věku je spojena s řadou zdravotních komplikací, včetně problémů s páteří, a může mít dlouhodobé negativní dopady na zdraví dětí.

Co byste doporučil rodičům, aby pomohli svým dětem udržet zdravé tělo a páteř?

Rodičům bych doporučil dbát na to, aby jejich děti měly dostatek pohybu každý den. Měli by své děti motivovat k účasti na sportovních aktivitách, ať už ve škole nebo mimoškolních kroužcích. Je také důležité zajistit ergonomické prostředí doma, například správně nastavený pracovní stůl a židli. Rodiče by měli omezit čas, který děti tráví na mobilních zařízeních, a podporovat je v aktivním trávení volného času.

Jak může cvičení s fyzioterapeutem pomoci zlepšit vadné držení těla?

Cvičení s fyzioterapeutem je velmi efektivní způsob, jak zlepšit vadné držení těla. Fyzioterapeut může dětem individuálně přizpůsobit cvičební program, který se zaměřuje na posílení oslabených svalů a uvolnění přetížených oblastí. Speciální cviky mohou pomoci korigovat nesprávné držení těla, zlepšit flexibilitu a stabilitu a předcházet dalším problémům s páteří. Pravidelné cvičení pod vedením odborníka také učí děti správným pohybovým návykům, které jim mohou pomoci udržet zdravé držení těla i v dospělosti.

Proč mají děti často zkrácené svaly a omezenou hybnost?

Zkrácené svaly u dětí jsou často důsledkem nedostatečného protažení a jednostranného zatížení pohybového aparátu. Děti tráví hodně času sezením a méně času aktivním pohybem, což vede k nerovnováze svalů. Například při dlouhodobém sezení jsou svaly na přední straně těla, jako jsou kyčelní ohybače, často zkrácené, zatímco svaly na zadní straně těla, jako jsou hýždě, jsou oslabené.

Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí AGEL

Mgr. Radka Miloševská