Českotěšínská lůžková rehabilitace oslaví dvacet let Dnem otevřených dveří

25.5.2023

Lůžkové rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Český Těšín oslaví ve čtvrtek 1. června dvacet let od zahájení provozu. Na tento den připravila nemocnice pro širokou veřejnost Den otevřených dveří, který se uskuteční od 14.00 do 17.00 hodin na zahradě nemocnice, za nepříznivého počasí pak ve vestibul budovy A a přízemí budovy C zdravotnického zařízení.

„Připravovaná akce je určena pro všechny věkové skupiny od dětí po seniory. Příchozí si pod dohledem zkušených fyzioterapeutů a pracovníků rehabilitace mohou vyzkoušet moderní přístroje a různé metody cvičení na oddělení,“ říká primářka rehabilitačního oddělení a ředitelka nemocnice MUDr. Barbora Zbránková.

Návštěvníci tak během tří hodin budou moci vidět ukázku polohovacích technik, cvičení na míčích, cvičení s pružným lanem pro stabilizaci páteře tzv. SM systém, nebo si sami vyzkoušet chůzi na stimulačním či senzorickém chodníku, jehož povrch tvoří různorodé materiály, od písku až po šišky. Z moderních přístrojů si budou moci vyzkoušet diagnostický přístroj podoskop, který využívá polarizované světlo k odhalení vad nohou. „Zájemci si mohou také nechat vyšetřit krevní skupinu nebo koncentraci glukózy v krvi, zjistit, jak se správně vyživovat nebo dodržovat hygienu rukou,“ uvedla ředitelka MUDr. Zbránková s tím, že návštěvníkům akce se také představí s vystoupením Základní umělecká škola Český Těšín. Střední zdravotnická škola AGEL se bude prezentovat s naučnými a poznávacími stánky.

V úvodu akce ředitelka nemocnice zhodnotí 20 let lůžkového rehabilitačního oddělení, které se otevřelo 1. července 2003. „Již o měsíc později bylo oddělení plné, tedy 31 lůžek mělo své pacienty. Od října jsme kvůli velkému zájmu pacientů i odborné veřejnosti museli zřídit pořadník na přijetí pacientů,“ sdělila Barbora Zbránková. Podle ní je délka průměrné hospitalizace na tomto oddělení 2 až 3 týdny. „Ročně je na lůžkové rehabilitační oddělení přijato 550 až 650 pacientů, přichází od Jablunkova a na druhou stranu až od Ostravy. Lidé v okolí našemu oddělení přezdívají těšínské lázně,“ doplnila ředitelka Zbránková, která je primářkou vyhledávaného oddělení od jeho otevření.

Rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Český Těšín poskytuje komplexní včasnou léčebnou rehabilitaci pacientů po onemocněních a úrazech vyžadujících rehabilitační postupy, u pacientů s pohybovým postižením v důsledku primárně neurologických poruch, po úrazech a po spondylochirurgických a ortopedických výkonech. Zaměřuje se také na léčbu vertebrogenních algických syndromů. Jsou využívány nejrůznější techniky manuální terapie i speciální metodiky fyzioterapie, fyzikální terapie včetně vodoléčby, ergoterapie, kognitivní rehabilitace, ale i poradenství kompenzačních pomůcek.