Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 558 769 211

O nemocnici

Jak zvládat náročnou manipulaci s imobilními pacienty, poradili sociálním pracovníkům fyzioterapeuté z Nemocnice AGEL Český Těšín

30.3.2022

Specialisté na rehabilitaci z Nemocnice AGEL Český Těšín připravili seminář pro pracovníky v sociálních službách, kteří pomáhají ve Českém Těšíně imobilním občanům. Zdravotníci jim předali cenné rady, jak zvládat náročnou práci a zároveň šetřit své zdraví.


„Cílem tohoto semináře bylo seznámit pracovníky v sociálních zařízeních s projevy a dopady imobilizace na lidský organismus a zároveň jim na praktických ukázkách ilustrovat, jak mají sami sebe při péči o tyto klienty chránit,” říká MUDr. Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a zároveň primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice AGEL Český Těšín s tím, že při práci s těžkými imobilními klienty dochází často k přetížení v oblasti bederní, ale i krční páteře a velkých kloubů. „Dá se tomu alespoň částečně předcházet správným přístupem k lůžku, zpevněním trupu a efektivními manévry při polohování,” pokračuje. 

Nápad uspořádat seminář pro zaměstnance Centra sociálních služeb Český Těšín vzešel ze situací, kdy jsou právě pracovníci sociálních služeb stále častějšími klienty rehabilitační ambulance českotěšínské nemocnice. „Přichází nejčastěji s bolestmi bederní páteře, ale i bolestmi šíje a ramen,” vyjmenovává primářka jejich hlavní zdravotní problémy. 

První seminář se uskutečnil ve středu 23. března v prostorách Centra sociálních služeb pod vedením vedoucího fyzioterapeuta Nemocnice AGEL Český Těšín Mgr. Alfréda Heckela: „Z mého pohledu byl seminář velmi úspěšný, protože zaměstnanci domova důchodců dnes a denně manipulují s imobilními klienty. V praktické části semináře jsme zjistili, že tito zaměstnanci velmi potřebují edukaci o tom, jak se ke klientovi správně postavit, protože se při práci velmi namáhají. Páteř už je začíná bolet a jak jsme zjistili, naprostá většina chce u této práce vydržet co nejdéle. Proto byl seminář velkým přínosem a jeho účastnící si na sobě sami vyzkoušeli, že s použitím správných postupů, se dá s klientem manipulovat daleko jednodušeji,” hodnotí zkušený fyzioterapeut školení, které chce nemocnice nabídnout i dalším organizacím a sociálním zařízením v regionu. 

„Domníváme se, že tato edukace má velký smysl,” dodává MUDr. Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva Nemocnice AGEL Český Těšín.

Mezi účastníky semináře byla také Mgr. Bc. Jarmila Ďurčeková, zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Český Těšín, která na jeho adresu řekla: „Seminář byl přínosem hlavně pro terénní pracovnice v sociálních službách. Pracovníci nemocnice vystupovali velice profesionálně a předali našim zaměstnancům cenné rady, které využijí při práci s našimi klienty. Mnoha děvčatům tyto rady ulehčí práci přímo v terénu, kde si zjednoduší poskytování služby u imobilního klienta a zároveň ušetří své zdraví. Určitě bychom v budoucnu uvítali ještě minimálně jeden seminář pro pracovnice v sociálních službách, které se nemohly zúčastnit.”

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: