Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Odbornice na výživu z Nemocnice AGEL Český Těšín prozrazuje: Čokoláda může být i prospěšná

10.9.2021

Milovníci čokolády mají každoročně 13. září důvod k oslavě – právě tento den totiž připadá na Mezinárodní den čokolády, jejíž historie sahá až do 18. století. Sladkou pochoutku má většina lidí spojenou s nezdravým životním stylem, nemusí to být ale zdaleka pravda. Kvalitní čokoláda v přiměřeném množství totiž nejen že nevede k nadváze, ale dokonce má naopak plejádu pozitivních účinků na celý organismus.

„Kvalitní čokoláda obsahuje především kakao, které patří mezi superpotraviny. Čokoláda, která obsahuje více než 70 % kakaa, pak vyniká obsahem mikronutrientů jako je mangan, měď, hořčík, fosfor, draslík,  vápník, a obsahuje i nezanedbatelné množství vlákniny. Tyto minerální látky jsou důležité pro náš organismus a mají pozitivní vliv na naše zdraví. Kakao také obsahuje antioxidanty, což jsou látky, které neutralizují škodlivé volné radikály, které způsobují stárnutí a vznik různých druhů rakovin,“ vysvětluje Jolana Kajzarová, DiS., vedoucí stravovacího provozu Nemocnice AGEL Český Těšín, 

Čokoláda s vysokým podílem kakaa pak příznivě ovlivňuje metabolismus cukrů v těle, udržuje v kondici cévní systém, snižuje krevní tlak, působí proti depresi i Alzheimerově chorobě. „Mimo to je čokoláda také palivo pro sportovní výkon. Turisté by měli mít tabulku čokolády vždy v batohu, pro případ pomoci při vyčerpání,“ radí Jolana Kajzarová.

Aby byla ale čokoláda zdraví prospěšná, musí mít obsah kakaa nad 70 %, přičemž toto kakao také musí být správně zpracováno. „Důležité je, aby byly kakaové boby zpracovány šetrně. Při nešetrném pražení kakaových bobů vzniká nebezpečná látka akrylamid, což je karcinogen. Problematický v čokoládě je pak také cukr, tuky, mléko, stabilizátory nebo jiná dochucovadla, která se do čokolád občas přidávají. Čím méně jich v čokoládě je, tím lépe,“ radí Jolana Kajzarová s tím, že právě nezdravé čokolády bývají často součástí jídelníčku klientů, kteří přicházejí do českotěšínské nutriční poradny s cílem redukovat váhu.

„Klientům, kteří holdují nezdravým čokoládám a obecně sladkým pochutinám, doporučuji je doma vůbec nemít a nahradit je právě zdravou variantou. I tu je ale potřeba konzumovat s rozumem. Čtvrtina tabulky čokolády obsahuje zhruba 570 kilojoulů, což už je hodnota celé svačinky,“ prozrazuje nutriční specialistka s tím, že ani zdravou čokoládu není ideální jíst denně.

Při změně stravovacích návyků ale zároveň není vhodné dělat ve stravě okamžité radikální změny. „Lidem, kteří přicházejí do naší poradny s cílem zhubnout, doporučuji vždy postupovat po malých krůčcích. Výsledky se sice dostavují pomaleji, ale efekt bývá dlouhodobý, což je jediná cesta k úspěchu. Velkou roli navíc hraje psychika. Stresu se dnes nevyhneme, ale je potřeba umět s ním žít a eliminovat jeho dopady, najít si koníčky i čas pro sebe. Hubnutí je komplexní záležitost,“ vysvětluje Jolana Kajzarová a dodává, že v nutriční poradně Nemocnice AGEL Český Těšín nabízejí jak poradenství v oblasti zdravé výživy a přiměřeného stravování, tak i edukaci ve stravování při onemocněních jako je diabetes mellitus, celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, onemocněních trávicího ústrojí, vysokém cholesterolu v krvi či onkologickém onemocnění.

Zájemci o nutriční poradenství i komplexní vyšetření při nadváze a obezitě se mohou do Nemocnice AGEL Český Těšín hlásit na telefonním čísle  724 646 338, nebo e-mailem na jolana.kajzarova@nct.agel.cz. „Návštěvu poradny doporučuji všem, kteří jsou odhodlaní udělat ve svých stravovacích návycích změny a  nezaleknou se případných počátečních neúspěchů,“ zve Jolana Kajzarová.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Radka Miloševská
E-mail: radka.milosevska@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: