Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Při léčbě pacientů nově kombinují v Nemocnici AGEL Český Těšín vodoléčbu i elektroléčbu

9.10.2020

Novou čtyřkomorovou hydrogalvanickou koupel pro aplikaci elektroterapie ve vodní lázni využívají pro léčbu pacientů nově v Nemocnici AGEL Český Těšín. Díky novince je nyní možné kombinovat vodoléčebné a elektroléčebné procedury.

„Na pracovišti máme samostatně vodoléčbu a elektroléčbu. Nyní se naskytla možnost tyto procedury zkombinovat. O tom, jaké procedury pacient dostane, rozhodnou naše lékařky. Pro zlepšení oběhových funkcí a prokrvení využíváme vodoléčbu, pro léčbu bolestí pak elektroléčbu. V kombinaci těchto dvou procedur je pak léčba efektivnější,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeut Nemocnice AGEL Český Těšín Mgr. Alfréd Heckel.

Jak vedoucí fyzioterapeut dodává, hydrogalvanická koupel umožňuje léčit bolesti. „Na bolestivou končetinu aplikujeme ve vodě kladnou elektrodu. Pokud chceme léčit poruchy prokrvení či neurologický problém, danou končetinu ponoříme do vaničky se zápornou elektrodou. Pacientům tak pomáháme se zmírněním bolesti, zlepšujeme prokrvení a citlivost končetin,“ říká Mgr. Alfréd Heckel.

Čtyřkomorová hydrogalvanická koupel pro aplikaci elektroterapie ve vodní lázni se používá rovněž při léčbě zánětlivých onemocnění především periferních nervů (nejčastěji z důvodu diabetu) nebo zánětlivá onemocnění, jakým je například borelióza. Stejně tak je využívána u bolestivých syndromů v průběhu osteoartrózy páteře, k léčbě neurózy, vegetativních onemocněních, poruch periferního prokrvení i neurologických postižení končetin s bolestivými stavy.

„Teplota vody pro koupel činí 38°Celsia. Využíváme tak hypertermní účinek vody, který pomáhá při léčbě. Pokud pacient proceduru dobře toleruje, aplikaci provádíme 20 minut, což je optimální doba, aby došlo k dostatečnému prokrvení končetin. Na žádost pacienta můžeme terapii zkrátit,“ uvádí dále vedoucí fyzioterapeut. Denně proceduru absolvuje až 12 pacientů, indikovanou ji mají 2 až 3krát týdně. Celkem tak v Nemocnici AGEL Český Těšín týdně poskytnou asi 60 procedur hydrogalvanizace.

Kvůli zvýšené zátěži na krevní oběh se čtyřkomorová hydrogalvanická koupel pro aplikaci elektroterapie ve vodní lázni nesmí užívat u těhotných, při horečce, nedostatečnosti krevního oběhu, poruše prokrvení, u osob s kardiostimulátorem a pacientů s diagnostikovanou rakovinou.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: