Pacientům s otoky pomáhá v Nemocnici Český Těšín nový speciální přístroj

30.3.2016

Speciálním přístrojem k provádění přístrojové lymfodrenáže se může nově pochlubit Nemocnice Český Těšín, která je členem skupiny AGEL. Pro své rehabilitační oddělení pořídila přístroj Lymphastim, který umožňuje provádět účinnější pneumatickou lymfodrenáž horních a dolních končetin u pacientů s vrozeným i získaným lymfedémem. Přístroj účinně pomáhá pacientům s mnoha zdravotními problémy – zejména po různých operacích nebo poúrazových stavech.

Rehabilitační oddělení českotěšínské nemocnice dosud disponovalo starším přístrojem, který neměl takovou účinnost. Díky investici může rehabilitační oddělení tuto metodu nabídnout také většímu počtu pacientů. Lymphastim pomáhá odstranit otoky, syndrom těžkých nohou, ale také přispívá k zeštíhlení postavy, regeneraci pokožky a tělo zároveň účinně detoxikuje. Přístroj díky softwarovému vybavení a soustavě několika tlakových komor umožňuje účinnou lymfodrenáž sestavenou každému jednotlivému pacientovi přímo na míru. „Podtlak a přetlak v komorách zařízení umožňuje lymfodrenáž téměř všech částí těla, a to podle typu aplikátoru. Tedy například i horních končetin včetně ramenního pletence," vysvětlil vedoucí fyzioterapeut nemocnice Mgr. Alfréd Heckel.

Lymfatický systém je určen k odvádění lymfy, tedy mízy, z organismu. Lymfa je tekutina, která vzniká v průběhu látkové výměny ve většině orgánů a je z nich odváděna lymfatickými cévami do sběrných lymfatických uzlin. V některých případech je však její pohyb pomalý a nedostatečný. „V těle tak dochází ke hromadění odpadních látek a bílkovin, což má za následek řadu nejrůznějších potíží. V důsledku toho vznikají velké otoky, takzvané lymfedémy,“ říká Mgr. Alfréd Heckel. Lymfodrenáž uvolňuje lymfatické cévy a aktivuje průchod lymfy v těle.

Lymfatický systém odpovídá za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. V lidském těle je až jeden litr lymfy pouze v lymfatických cestách. Za normálních okolností protékají lymfatickým systémem zhruba 2 až 3 litry tekutin denně. „Lymfa je produktem tkáňového moku, obsahuje z převážné části bílkoviny, vodu, soli a látky vzniklé jako odpad metabolických procesů. Má převážně funkci detoxikační, přičemž zbavuje tělo škodlivých látek a tkáňových jedů,“ uvádí vedoucí fyzioterapeut. Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, operací, infekcí a úrazem se projevuje únavou, otoky, sníženou schopností organismu čelit zátěži a nemocím. „Lymfatické drenáže slouží k podpoře a obnovení přirozeného toku lymfy v lymfatickém systému a zlepšují výsledky léčby pooperačních a poúrazových stavů. Pacienti se po drenážích subjektivně i objektivně cítí lépe,“ sdělil Mgr. Heckel.

Přístroj Lymphastim k aktivaci lymfatického systému pracuje na principu kontrolovaných tlakových vln. Vybavení se skládá z vlastního přístroje a drenážních návleků na horní nebo dolní končetinu. Princip činnosti spočívá v postupném nafukování a vyfukování jednotlivých komor drenážního návleku podle zadaného programu. Naplňováním jednotlivých komor speciálních návleků se v naprogramovaných intervalech vytváří zvolna postupující tlak, který účinně nahrazuje tzv. svalovou pumpu. Vznikají lehké, rytmické tlakové vlny, které běží od špiček chodidel přes lýtka, stehna a boky, přičemž záleží na zvoleném programu přístroje.