Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 558 769 211

O nemocnici

Jak si poradit s možnými následky vánočního úklidu

18.12.2023

Předvánoční období patří s ohledem na intenzivní stresové zatížení k nejnáročnějším obdobím roku. Úklid spolu s péčí o domácnost může přetížit lidské tělo i tehdy, když je zvyklé na pravidelný pohyb. Mnoho pacientů navíc očekává od odborníků rychlou rehabilitaci, aby se mohli co nejrychleji vrátit do předvánočního shonu. V lepším případě svalové bolesti v oblasti pletence ramenního a následné bolesti hlavy nebo závratě, v horším bolestivá blokáda žeber – to mohou být následky vánočního úklidu, které před svátky plní čekárny rehabilitačních ambulancí.

„Bolesti těchto pacientů se projevují zpravidla druhý den po zátěži. Co se týče vánočního úklidu, je to nevšední  činnost, zátěž, na kterou není lidské tělo adaptováno. To znamená, pokud strávím půl dne s rukou nad hlavou při mytí oken, na druhý den mohu počítat s tím, že se tělo ozve. V lepším případě svalové bolesti v oblasti pletence ramenního v tom horším případě třeba blokáda žeber a bolesti pod lopatkou,“ říká MUDr. Barbora Zbránková, ředitelka a primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice AGEL Český Těšín. Častým problémem bývá právě nárazovost úklidu, která vede k přetížení.

„Ideální by bylo rozložit si práci do více dní, aby nedošlo k náhlému výše zmíněnému přetížení během nárazové práce. Co se týče práce ve výškách, je vhodné vylézt po schůdkách do takové výšky, abychom se nemuseli natahovat na špičky a snažili se vytáhnout co nejdál. Pracovní poloha rukou by měla být do úrovně hlavy a ne vysoko nad hlavou. Schůdky - štafle, musí být samozřejmě pevné a stabilní a také zajištěny proti pádu. Pokud bychom opírali žebřík o stěnu, musíme dodržet správný úhel, aby se žebřík nepřevrátil nebo nepodjel,“ dodává primářka MUDr. Zbránková.

Pacienti většinou řeší bolest svépomocí, před pravidelnou konzumací analgetik však lékařka radí obezřetnost. „Vzít si občas tabletku proti bolesti není problém. Ten by nastal, kdybychom začali brát analgetika pravidelně a neposlouchali své vlastní tělo. Když tedy vezmu tabletku, neměl bych při jejím působení dělat nějakou zvýšenou zátěž, aby nedošlo k ještě většímu přetížení a úrazu. Lidské tělo vysílá signály a to že nás začíná bolet znamená, že musím něco změnit, aby bolet přestalo. Proto pak máme rehabilitaci, abychom našim klientům vysvětlili, jak najít vhodnou pracovní polohu. Zase platí, že čím dříve klient přijde, tím lepší výsledky pak dosáhne,“ dodává MUDr. Zbránková, ředitelka a primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice AGEL Český Těšín.

Při akutních avšak snesitelných bolestech je vhodné aplikovat teplo např horkou vanu nebo lokálně teplé obklady, které uleví přetíženým svalům. V tomto případě podle lékařky často ani nevadí užít analgetickou tabletku.  Pokud by se však jednalo o nesnesitelnou bolest, je nutné vyhledat odborníka a pokračovat léčbou na rehabilitaci, aby se předešlo opakování těchto problémů.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí AGEL

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: